Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Okénko opět otevřeno! Denně 14:00 – 20:00

O PIVOVARU

Lajka je mladý městský pivovar počátku 21. století. Každé z našich piv vzdává hold jednomu ze zvířat, které posloužilo zvláštní směsi vědy a propagandy, emancipace a řinčení zbraní známé jako „vesmírné závody“.

Jsme přirozeně zakotveni v českém pivovarském prostředí, inspirujeme se však pestrostí tradic i aktuálních trendů blízkých i vzdálených koutů světa. To se odráží na paletě piv, která vyrábíme. Jsou vždy v přirozeném stavu – nefiltrujeme, ani nepasterizujeme, zrání svěřujeme do rukou činitelům nejpovolanějším: kvasnicím, chladu a času. U každého piva usilujeme o jasnou a vyladěnou osobitost – nehledejte u nás ani bezvýrazná supermarketová piva, ani nevyvážené pivně-marketingové výkřiky.

Aktuální výběr našeho piva v naší pivovarské kavárně na pražské Letné. S její spotřebou tak tak držíme tempo a většina produkce se vypije zde. Nárazově můžeme některé z piv nabídnout v sudech i k dalšímu prodeji.

Zvláštní pozornost věnujeme výběru zemědělských surovin, z nichž piva vyrábíme – zejména chmelu a sladu. Drtivá většina sladu, který používáme, je vyráběna z bio obilnin (především ječmene). Chmel v dnešní době ještě není v biokvalitě v dostatečné míře dostupný a většinu tak zatím máme z chmelnic klasických. Ačkoliv jsou v našem výběru zastoupena výrazně aromatická piva, pro jejichž výrobu se běžně používají americké, australské a novozélandské chmely, držíme se chmele evropského – na našem kontinentu je zajímavého chmele dostatek a není nezbytné jej dovážet přes půl zeměkoule. Doufáme, že Vás o tom naše piva přesvědčí.

NABÍDKA PIV

STRELKA

lehký ležák - 4,3 % alk

Strelka je náš lehký ležák. Klasický žánr českého spodně kvašeného piva s lehčím tělem a nižším obsahem alkoholu, u kterého je možné prosedět večer, aniž by ale bylo chuťově prázdné.

Více o pivu

Lehký chlebnatý sladový základ podtrhuje jemná hořkost doplněná kořenitými tóny žateckého chmele. Pivo je pojmenované podle fenky, která v roce 1960 strávila spolu se souputnicí Bělkou, králíkem, myšmi, krysami, mouchami, rostlinami a houbami den na oběžné dráze Země. Narozdíl od nebohé Lajky se celá posádka vrátila na zem živá.

Extrakt původní mladiny: 10 %
Obsah alkoholu: 4,3 %
Slady:
plzeňský bio
mnichovský bio
kyselý bio
Chmely:
Žatecký poloranný červeňák bio
Premiant bio

BĚLKA

pils - 5 % alk

Bělka je náš spodně kvašený ležák ve stylu bavorského pilsu. Slámově světlý, chuťově vyvážený mezi lehkou sladovou a chmelovou chutí, ve vůni znatelně chmelený vybranými německými odrůdami chmele, které mu vtiskují zřetelné květinkové a mírně i kořenité a až ovocné aroma.

Více o pivu

Je velice pitelný, se svěží hořkostí v závěru. Pivo je pojmenované podle fenky, která v roce 1960 strávila spolu se Strelkou, králíkem, myšmi, krysami, mouchami, rostlinami a houbami den na oběžné dráze Země. Na rozdíl od nebohé Lajky se posádka vrátila na zem živá.

Extrakt původní mladiny: 12 %
Obsah alkoholu: 5 %
Slady:
plzeňský bio
pšeničný bio
kyselý bio
Chmely:
Perle
Hersbrucker
Hallertau Mittlefrüh
Tettnanger
Diamant
Všechny chmely jsou pěstované v Německu v režimu integrované zemědělské produkce.

Able

hoppy lager - 5,7 % alk

V pivu Able se potkávají dvě pivovarské tradice – kontinentálního spodně kvašeného piva a americké verze ejlů výrazně chmelených ovocně vyznívajícími chmely. Naše verze je spíše lehčí, ale výrazně prokvašená.

Více o pivu

Použité slady a vločky se však starají o dojem plného těla, které dobře nese zřetelně ovocnou chmelovost. Čistý projev ležáckých kvasnic s vyšší hořkostí pivu dodávají suchou a hořkou tečku.

Makak Able byla v rámci amerického vesmírného programu vyslána balistickou raketou do výšky 480 km spolu se souputnicí Miss Baker, plísní Neurospora, vzorky lidské krve, bakteriemi Escherichia coli, cibulemi, semeny kukuřice a hořčice, muškami, kvasnicemi, vajíčky ježovky a spermatem. Let byl úspěšný a posádka jej přežila, Able však zemřela o 4 dny později na následky srdečních poruch způsobených anestézií.

Extrakt původní mladiny: 13 %
Obsah alkoholu: 5,7 %
Slady:
plzeňský bio
pale Ale bio
pšeničný bio
ovesné vločky bio
kyselý bio
carapils bio
caramunich bio
Chmely:
Mandarina Bavaria
Cascade
Hüll Melon
Všechny chmely jsou pěstované v Německu v režimu integrované zemědělské produkce.

Miss Baker

Nakouřený Extra Stout - 5,8 % alk

Miss Baker je tekutý desert. Syté tóny čokolády a sušeného ovoce dokreslují v tomto silnějšm stoutu spolu s hřejivým podkresem alkoholu a kouřovitosti jeho plné tělo, které díky nim nepůsobí sladce.

Více o pivu

Tak jako každého dobrého nepřeslazeného desertu ho podle nálady stačí buď jeden kousek jako tečku na konci večera, nebo ho můžete „uzobávat“ průběžně, až zjistíte, že jste „snědli půku plechu“. Jelikož je ale tekutý, výborně ladí například k hutnému brownie.
Dvouletá samička Kotula veverovitého Miss Baker byla v rámci amerického vesmírného programu vyslána balistickou raketou do výšky 480 km spolu se souputnicí Able, plísní Neurospora, vzorky lidské krve, bakteriemi Escherichia coli, cibulemi, semeny kukuřice a hořčice, muškami, kvasnicemi, vajíčky ježovky a spermatem. Let byl úspěšný a posádka jej přežila, a na rozdíl od Able přežila Miss Baker i období po přistání a dožila se 27 let.

Extrakt původní mladiny: 14 %
Obsah alkoholu: 5,8 %
Slady:
plzeňský nakouřený na dubovém dřevu
pale ale bio
mnichovský bio
ovesné vločky bio
caradunkel bio
special x
carafa spezial II
pražený ječmen
brown
Chmel:
East Kent Goldings (UK)

Pale Ale

Pale Ale - 5,3 % alk

Extra světlý lehký ale. Štědré pozdní chmelení jak na varně, tak za studena, dodává pivu plnou ovocnou chuť moderních evropských chmelů a suché doznívání s charakterem vnitřní citrusové kůrky.

Více o pivu

Spolu s kmenem kvasnic je i příčinou znatelného zákalu a okouzlujícího aromatického charakteru.

Extrakt původní mladiny: 13 %
Obsah alkoholu: 5,3 %
Slady:
plzeňský bio
pale Ale bio
pšeničný bio
ovesné vločky bio
pšeničné vločky bio
carapils bio
carahell bio
Chmely:
Hersbrucker
Ariana
Cascade
Hüll Melon
(Německo, integrovaná zemědělská produkce)
Bobek
(Slovinsko, konvenční zemědělství)